طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان - مشاوره رایگان- دفتر معماری دگرش

 

طراحی نمای ساختمان تاثیر بسزایی در زیبایی ظاهر ساختمان، محله و شهر دارد. علاوه بر آن ببیننده را از کیفیت و ساخت خود مطلع می‌کند. نمای بیرونی بیانگر هویت یک ساختمان است. اصولا طراحان ، نمای بیرونی را متناسب با طراحی و بافت ساختمان‌های مجاور طراحی می‌کنند چرا که مغایرت در نما باعث تضاد در زیبایی بصری ساختمان می‌شود. در هنگام ورود به مناطق مسکونی اولین چیزی که نظر هر بیننده را به خود جلب می‌کند نمای ساختمان‌های آن منطقه است. نمای خارجی جزء اصلی یک ساختمان است که تصویر ساز کیفیت ساختمان‌ و ارزش آن منطقه یا شهر در ذهن بیننده آن است. به همین دلیل طراحی نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد.

نگاه ما به طراحی نمای ساختمان بسیار خلاقانه و جسورانه است. علاقه ما طراحی به دور از از هرگونه تکرار می‌باشد و هر پروژه را به عنوان یک طرح خلاقانه جدید درنظر می‌گیریم. توجه به نورگیرها و جزئیات در طراحی نما بسیار حیاتی می‌باشد. استفاده از متریال‌های بروز و مناسب شرایط اقلیمی منطقه و اجرای دقیق مطابق با طرح از خصوصیات نماهای طراحی شده توسط معماری دگرش است.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان برای طراحی نمای ساختمان با کارشناسان دفتر معماری دگرش تماس حاصل نمایید.

مدیریت پیمان- گروه معماری دگرش

 

عوامل تاثیرگذار در طراحی نمای ساختمان

نمای هر ساختمان هویت آن را باتوجه به نوع کاربری مشخص می‌کند. بنابراین هر معمار یا سازنده با طراحی آن به ساختمان شخصیت می‌دهد. اما توجه به یکسری نکات مانند همگون بودن طراحی نما با ساختمان‌های مجار می‌تواند در زیباسازی شهر یا منطقه تاثیر بالایی داشته باشد. در نظر گرفتن سلیقه شخصی کارفرما با توجه به عوامل زیبایی شناسانه بسیار موثر است اما نباید باعث آشفتگی در ظاهر عمومی شهر و میدان و خیابان شود. در ذیل به چند عامل دیگر برای طراحی نما اشاره شده است:

• زیبایی بصری ظاهر ساختمان‌ها
• محافظت از ساختمان در برابر عواملی چون زلزله، بارش باران و باد
• مانع اتلاف انرژی حرارتی و برودتی ساختمان در فصول مختلف
• عدم انتقال آلودگی صوتی به درون ساختمان

 

۵ اصل کلی برای طراحی نمای ساختمان

ظاهر و نمای ساختمان بر زیبایی فضای عمومی بسیار تاثیرگذار است. نمای ساختمان علاوه بر منحصر به فرد بودن باید با محیط اطرافش هماهنگی داشته باشد. این همگونی با استفاده از خطوط و متریال‌های بکار رفته در فضای همسایگی در طراحی نمای ساختمان دیده شود. البته توجه به فرهنگ و بافت منطقه با خلاقیت و هنر ومعماری تلفیق شده تا ظاهر چشم نوازی به ساختمان بدهد.

سادگی و خوانایی نما

یکی از مهم‌ترین اصل در طراحی نما سادگی و خوانایی است. بهتر است در نمای ساختمان‌های بلند از ترکیب مواد و مصالح متنوع با رنگ‌های مختلف استفاده نشود چون طراحی پیچیده از نظم و خوانایی آن می‌کاهد. استفاده از یک الگوی منظم جلوه بصری چشم نوازی به سازه می‌دهد. در صورت تمایل می‌توان برای شاخص نمودن نما و از بین بردن یکنواختی آن، از یک یا دو المان دیگر استفاده نمود.

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی در نما یکی دیگر از اصول طراحی ساختمان است به طوری که جزیی از وجود ساختمان به شمار می‌رود.. نورپردازی در شب برای ساختمان‌های تجاری و خدماتی همچون هتل‌ها بسیار حائز اهمیت است. با توجه به ارائه خدمات هتل‌ها به صورت ۲۴ ساعته، پردازش نور در شب به ساختمان حس پویایی آن را همچون روز القا می‌کند. اما حضور نور نباید آنچنان خیره کننده باشد که باعث حواس پرتی بیننده شود. در اصل نور باید بر نمای ساختمان تاکید کند.

ایجاد پویایی در نما

پویایی در نما به لحاظ زیبایی بصری یک ارزش برای ساختمان محسوب می‌شود. روش‌های مختلفی برای نشان دادن هر چه پویاتر ساختمان وجود دارد. تلفیق مصالح مختلف، تغییر ابعاد بازشوها مانند درب‌ها و پنجره‌ها، ترکیب المان‌های عمودی و افقی برای تاکید بیشتر می‌تواند از جمله راهکارهای ایجاد پویایی در نما باشد.

توجه به مصالح و متریال در نما

عمر یک ساختمان به طور معمول بین ۳۰ تا ۵۰ سال است. بنابراین یک ساختمان برای مدت‌ها به محیط اطرافش هویت می‌بخشد. در واقع کاربرد مصالح بومی نشان می‌دهد نما برای چه منطقه‌ای است. استفاده از متریال و مصالح در نمای ساختمان علاوه بر اینکه ارزش و نوع کاربری آن را مشخص می‌کند، بلکه بر مقاومت و کیفیت ساختمان می‌افزاید. مصالح استفاده شده در نما بر رنگ، شکل، زبری و خشنی ساختمان بسیار تاثیرگذار است. در نتیجه باید در انتخاب مصالح هم از لحاظ نوع آن و هم از لحاظ کیفیت دقت کرد.

شفافیت در نما

سبک‌های مختلفی از طراحی نما در دنیا وجود دارند که تلاش بر رعایت اصل شفافیت و استفاده از نور طبیعی خورشید دارند. اجرای این اصل در نمای ساختمان علاوه بر زیبایی و تاثیر جلوه بصری، برای صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار حائز اهمیت است.

مجموعه توسعه مسکن شهر ( دفتر معماری دگرش ) با بکارگیری تجربه و هنر و رعایت اصول طراحی نمای ساختمان شما را برای داشتن نمای زیبا و مطلوب همراهی می‌کند. برای کسب اطلاع بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان دگرش تماس حاصل فرمایید.

انواع سبک طراحی نما 

طراحی نمای ساختمان به سبک مدرن - دفتر معماری دگرش

سبک مدرن

 

با ورود به هزاره سوم، سبک زندگی افراد به شدت تغییر کرد. با توجه به ذائقه افراد، طراحی نمای ساختمان به سبک مدرن رواج پیدا کرد. در این سبک برخلاف سبک کلاسیک، فاقد تزیینات و جزییات زیاد است. در واقع در سبک مدرن به سادگی و در عین حال کاربری ساختمان اهمیت داده می‌شود.
سبک‌هایی چون مینیمال ، پس مدرن از زیرمجموعه سبک مدرن در طراحی محسوب می‌شود.

طراحی نما به سبک کلاسیک - دفتر معماری دگرش

سبک کلاسیک

 

طراحی نمای کلاسیک برگرفته از معماری باشکوه عصر باستان است. این مدل طراحی برای علاقمندان به سبک کاخ نشینی و تجمل‌گرایی در نظر گرفته می‌شود.
در نمای طراحی کلاسیک از اصول معماری باستان پیروی می‌گردد. اما برای استفاده از این سبک باید به نکاتی دقت نمود. در این سبک از عناصر ستون‌های قطور تزیین شده، قوس‌های بلند و با ریزه کاری ، سرستون‌ها و کله‌گاوی‌ها و اجرای مختلفی دیگر مانند کتیبه‌ها برای زیباتر نمودن نما استفاده می‌شود. ابن عناصر باعث سنگینی ساختمان می‌گردد. بنابراین استفاده از آنها باید به صورت اصولی انجام شود. ضمن اینکه بهتر است در مناطق زلزله خیز از این نوع طراحی استفاده نشود.
باید در نظر داشت که این عناصر به صورت حجم‌های از پیش ساخته و آماده به ساختمان اضافه می‌شود که باید از کیفیت آن اطمینان کامل داشت تا از سقوط احتمالی آن جلوگیری کرد.

سبک‌های رومی و نئو کلاسیک از زیرمجموعه سبک کلاسیک در طراحی نمای ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

مجموعه توسعه مسکن شهر با ارائه ایده‌های نوین در حوزه ساختمان و طراحی نما بصورت ارائه قرارداد مدیریت پیمان شما را برای داشتن ساختمانی با سلیقه دلخواه همراهی خواهد کرد.

مشاوره طراحی نمای ساختمان

قبل از انجام طراحی نمای ساختمان حتما باید از افراد متخصص و مجرب راهنمایی دریافت کنید تا از مصالح و اجرای طراحی آن مطمئن باشید. توجه به نکات ضروری در طراحی نما ضروری است:
– نوع کاربری ساختمان را مشخص نمایید و بسته به نوع آن مصالح را تعیین کنید. مثلا نمای ساختمان‌های اداری را از کامپوزیت استفاده می‌کنند.
– مصالح ساختمان و نما را با توجه به موقعیت جغرافیایی از لحاظ نور، گرما، رطوبت و… انتخاب نمایید تا علاوه بر زیبایی بر مقاومت ساختمان بیافزاید.
– از مصالح با کیفیت و بادوام استفاده نمایید.
به نظر شما چه نکات دیگری را باید در طراحی نما در نظر گرفت؟
مجموعه توسعه مسکن شهر ( دگرش ) به همراه کادر باتجربه و حرفه‌ای، شما را در انتخاب بهترین طراحی نما و مصالح ساختمانی همراهی خواهند کرد. تنها با یک تماس می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان دگرش استفاده نمایید.