چگونه از نرده‌های فولادی در طراحی استفاده کنیم؟
13
نوامبر

چگونه از نرده فولادی در طراحی استفاده کنیم؟

نرده دو نقش عمده در پروژه‌های معماری ایفا می‌کند‌ و به عنوان یک مولفه پشتیبانی و ایمنی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این لحاظ باید شامل جزئیات فنی زیاد و استانداردهای دسترسی خاصی باشد.

از طرفی به عنوان یک عنصر تاکیدی در طراحی هم کاربرد دارد. پس با هم روش‌های مختلف استفاده از این عنصر را در چندین پروژه‌ بررسی خواهیم کرد.

استیل یا فولاد یکی از متداول‌ترین مصالح در ساخت و ساز است و درست مانند سنگ و چوب، می‌توان آن را در اشکال و اندازه‌های مختلف، از ساخت گرفته تا پرداخت، استفاده کرد. فولاد را می‌توان به عنوان میلگرد در بتن، به عنوان تیر و ستون و همچنین به عنوان اجزای کوچک نگهدارنده و محافظتی مانند نرده و صفحه استفاده کرد.

نرده‌ها می‌توانند ترکیبی از پروفیل‌های سطوح مختلف، میله‌ها، مش‌ها یا از صفحات مختلف تشکیل شوند و اغلب به دلیل عملکرد، رنگ یا شکل، اجزای اصلی پروژه‌های معماری هستند. با بررسی چند پروژه، راه‌های متعدد ترکیب و استفاده این عناصر در معماری را بررسی می‌کنیم.

استفاده از نرده‌های فولادی

نرده استیل یا فولادی

شایان ذکر است که بین نرده‌های پلکانی دستی و نرده‌های معمولی تفاوت وجود دارد. یکی از آن‌ها برای ایجاد ثبات و پشتیبانی و محافظت در هنگام استفاده از راه پله طراحی شده است و نرده‌های معمولی یا حصاری مانند حصار در امتداد لبه‌های یک منطقه بدون دیوار قرار می‌گیرند.

طبق استاندارد، نرده‌ها اغلب باید دارای یک لبه یا جای دست در بالای خود باشند تا دسترسی و ایمنی را تضمین کنند و به همین خاطر، باید دارای ارتفاع خاصی به منظور پشتیبانی بیشتر باشند. با این وجود، این دو عنصر می‌توانند مکمل یکدیگر باشند و در طرح‌ها ترکیب شوند و وحدت و یک زبان بصری پیوسته را در کل پروژه ایجاد کنند.

برای مثال در این پروژه به معماری گروه اودو شاهد این اتفاق هستیم. این خانه دارای یک نرده با میله‌های باریک عمودی است که به صورت افقی تکرار می‌شوند و بالای آن یک لبه افقی ضخیم‌تر است.

این مسئله در قالب خطوط قوی‌تر و نرم‌تر و در پروژه گروه معماران دوا نیز دیده می‌شود اما در اینجا لبه نرده یک نوار مسطح ضخیم‌تر است. در اینجا از نرده‌ها در نما استفاده می‌شود تا یک الگوی شبکه‌ای بزرگ فولادی ایجاد گردد.

پروژه دیگری که بر نما تاکید دارد، هتل سیرو به طراحی گروه معماری فوجی است و با افزودن نرده‌ها و لبه‌های نرده، نمای ساختمان متحول شده است.

پروژه مدرسه گانتیر به دست گروه معماران پی‌اچ‌اچ، نمایه‌های متفاوت‌تری را با هم ترکیب می‌نماید و از رنگ روشنی استفاده می‌کند که هویت بصری خاصی را برای پروژه رقم می‌زند. این مدرسه علاوه بر نرده‌ها، دارای صفحه‌های فلزی سوراخ‌ شده بر روی درها و پنجره‌ها است که برای تهویه هوا استفاده می‌شوند.

پروژه ساختمان ملتکریت از گروه آردت، از پروفیل‌های مربع و مستطیل برای ایجاد یک سازه فلزی استفاده می‌کند که هم به عنوان نرده و هم به عنوان عنصری برجسته در نما عمل می‌کند. این الگوی ایجاد‌شده، از طریق میله‌های عمودی و خطوط افقی مواج خود، شخصیت و هویت جدیدی به ساختمان بخشیده‌ است.

نرده فلزی

در مجموعه مدرسه رزا پارکس به طراحی گروه معماری برناک و گونزالس، تکرار عناصر آلومینیومی مستطیلی در امتداد نرده راه پله، یک ویژگی منحصر به فرد ایجاد می‌کند. همین تکرار عمودی به آرامی روی نرده خارجی نیز ظاهر می‌شود.

علاوه بر پروفیل‌ها و میله‌های کشیده، روش دیگر وارد کردن فولاد به نرده و لبه‌های نرده، استفاده از صفحات معمولی و صفحات سوراخ‌دار است. ساختمان بونپلند به طراحی آدامو فیدن، دارای یک شبکه فلزی بزرگ در نمای خود است که مانند پوسته دوم و همچنین نرده زیر پنجره‌ها عمل می‌کند.

در غرفه اسپارک که یک فضای مجزا به خودپردازها اختصاص داده است، صفحه فلزی، عنصر اصلی برای تقسیم فضاها و دارای رنگ روشنی است که با محیط اطراف خود تضاد دارد.

همچنین از رنگی روشن در طراحی مدرسه فمیلی و برای برجسته کردن از صفحات فلزی سوراخ‌دار استفاده شده است که در امتداد پله‌ها و همچنین در بالکن نیز دیده می‌شوند.

در نهایت باید گفت در طراحی پروژه‌های مسکونی، در استفاده از این عناصر، کمی آزادی بیشتری وجود دارد. به عنوان مثال، در تصویر زیر که متعلق به خانه فونتینهاس است، سادگی نرده‌ها، این عنصر را به یک شی تزئینی تبدیل کرده است و در واقع مجسمه‌ای است که تنها با استفاده از پروفیل‌های خطی که آزادانه قالب‌گیری شده‌اند، ساخته شده است و هویت خاصی برای خانه فراهم می‌کند.

نرده خاص

راه حل مشابهی در پروژه کازا پالرمو به طراحی گروه معماری یمیل استفاده شده است اما این پروژه برخلاف سادگی مثال قبلی، دارای طرحی سنگینی است که با ساختار فولادی خانه مطابقت دارد.

 

منبع: archdaily

 

مجموعه توسعه مسکن شهر ( دفتر معماری دگرش ) با همکاری کارشناسان پرتوان و خلاق ارائه دهنده انواع خدمات طراحی  داخلی ساختمان و نمای بیرونی آن هستند. تنها با یک تماس می‌توانیداز مشاوره رایگان این گروه حرفه‌ای بهره‌مند شوید.