روف گاردن‌
01
دسامبر

روف گاردن‌ چیست و کجا بیشتر استفاده می‌شود؟

سقف‌های گیاهی یا سقف سبز یا روف گاردن‌ ها (Green roof) مزایای متفاوتی را ارائه می‌دهند و عایق بندی یکی از مهم ترین بخش‌های آن است.

روف گاردن‌ مفهوم جدیدی نیست. باغ‌های معلق بابل، که هزاران سال پیش ساخته شده یکی از نمونه‌های معروف آن است. این نمایش از سرسبزی پشت بام آن‌قدر دیدنی بود که همراه با اهرام مصر و پارتنون در یونان به عنوان یکی از «عجایب هفتگانه جهان باستان» شناخته شد.

روف گاردن‌ می‌تواند بسیار چشمگیر باشد و محبوبیت زیادی پیدا کند. به لطف مواد و طراحی مدرن، نصب آن‌ها بسیار آسان‌تر شده است. استفاده از آخرین فناوری‌های ایزولاسیون و نشت‌یابی به این معناست که سازه‌ها و خانه‌های با روف گاردن‌ می‌توانند ده‌ها سال خدمات بدون دردسری را ارائه دهند.

روف گاردن‌ را می توان بر روی طیف وسیعی از سازه‌ها نصب کرد. تعدادی از آن‌ها که در بالای پارکینگ‌های عمومی و مراکز تجاری واقع شده‌اند، دارای مساحت‌های هکتاری هستند. برخی دیگر بر روی آپارتمان‌ها و اقامتگاه‌ها نصب شده‌اند تا فضایی برای استراحت، بازی یا پرورش سبزیجات فراهم کنند.

روف گاردن‌

اکثر قریب به اتفاق روف گاردن ‌ها به دلایل کاربردی‌تری نصب می‌شوند. روف گاردن‌ راه حلی اثبات شده برای مشکلات آزاردهنده شهری مانند روان‌آب طوفان، مصرف انرژی، مه گرفتگی، اثرات گرمای محیطی و سایر مسائل است.

کاربرد داخلی

در کشور ما استان مازندران از طرفداران اولیه روف گاردن‌ بود و بیش از سایر شهرها  و استان‌ها در ساخت و ساز مورد استفاده قرار ‌داد. به طور خاص بسیاری از طراحان روف گاردن‌ را به عنوان راه حل مدیریت آب باران، در شهرهای باران‌خیز توصیه می‌کنند. البته اگر روف گاردن‌ به همان خوبی که پیش بینی شده نصب شود و عمل کند، احتمالا برای مناطق مختلف شهری هم مناسب خواهند بود.

آب و هوا، اندازه سقف، نوع ساختمان، بارهای حمل شونده توسط سقف و موارد دیگر همه بر طراحی روف گاردن‌ها تأثیر می‌گذارد. با این حال، اجزای اصلی یکسان هستند. غشاهای ضد آب مهم‌ترین جزء روف گاردن‌ها به شمار می‌روند.

غشاهای ضدآب نه تنها باید مانع از ورود آب از بیرون به داخل ساختمان شوند، بلکه باید بتوانند در برابر آسیب‌های مکانیکی ابزارها و نفوذ ریشه‌های گیاه هم مقاومت کنند. علاوه بر این، این مصالح باید سال‌ها بدون نیاز به تعمیر یا تعویض دوام داشته باشند، زیرا برای انجام هرگونه تعمیر، سقف باغ باید تخریب شود.

این سیستم‌ها را می‌توان به صورت سیستم‌های از پیش ساخته شده یا به عنوان سطوح ماژولار سبک و به هم پیوسته نصب کرد که زمان نصب را کاهش می‌دهد.

دفتر معماری دگرش به همراه کارشناسان کار آزموده و خوش ذوق طراحی و اجرای فضای سبز و روف گاردن را در پروژه های ساختمانی به بهترین نحو انجام می دهند. کارفرمایان عزیز می توانند تنها با یک تماس از مشاوره رایگان این مجموعه بهرمند شوند.