۷ مزیت پیش ساخته سازی در صنعت ساختمان

پیش‌سازی

پیش ساخته سازی فرآیندی است که در آن، سازه‌ها یا قطعات مختلف آن‌ها در مکانی متفاوت از سایت کاری ساخته می‌شوند. شرکت‌های ساختمانی، واحدهای تکمیل شده را به سایت نهایی منتقل می‌نمایند و تنها کارهایی نظیر نصب و تحویل ساختمان‌ها به صاحبان جدیدشان در سایت‌های ساخت و ساز انجام می‌شود.

به کارگیری چنین فرآیندی سبب می‌گردد تا دیگر به مصالح ساختمانی و منابع سنتی نیازی نباشد و علاوه‌ براین قطعات مونتاژ شده در خارج از سایت، ضایعات بسیار کمتری را فراهم کنند. از آن‌جایی که متریال‌های اولیه در خارج از سایت مورد استفاده قرار می‌گیرند و به صورت نیمه مونتاژ به سایت مورد نظر ارسال می‌شوند، پیش ساخته سازی هزینه کار و هزینه مواد را به نحو قابل توجهی کاهش می‌دهد.

آنچه شایان توجه است این است که اختلاف نظرهای زیادی در مورد پیش ساخته سازی وجود دارد چرا که در گذشته این روش با رشد و توسعه چندان چشم‌گیری مواجه نبوده است. درست است که امروزه این روش هر روزه بیشتر و بیشتر در صنعت ساختمان به کار گرفته می‌شود، اما در زمینه ساخت و ساز تجاری اهمیت بیشتری پیدا کرده و جایگاه به خصوصی را به خود اختصاص داده است.

امروزه، مهندسان عمران، در کارهای خود بیشتر از پیش ساخته سازی استفاده می‌کنند، چرا که این روش سبب می‌گردد تا انبوهی از قطعات بتنی و فولادی از پیش ساخته و مونتاژ شده بدون اتلاف وقت به سایت‌ها منتقل شوند.

در این مقاله موارد زیر را میخوانید :

۱. تاثیر پیش ساخته سازی بر روندهای تکنیکی به واسطه بهره‌گیری از ابزارهای طراحی پیشرفته

پیش‌سازی

صنعت ساخت و ساز به واسطه استفاده از پیش ساخته سازی و مدولاريزاسيون (modularization) توانسته، نوآوری شگرفی را در فناوری‌های مربوط به ساخت و ساز پدید آورد. فناوری BIM (یا همان مدل‌سازی اطلاعات ساختمان) یکی از ابزارهای مفیدی است که سبب گردیده صنعت ساخت و ساز از نظر زیست محیطی پایدارتر و اقتصادی‌تر عمل نماید. BIM روشی است که قادر است فناوری و ساخت و ساز را با هم تلفیق کند تا پیمانکاران و شرکت‌ها به واسطه استفاده از آن‌ها بتوانند محدوده پروژه را تجسم نمایند. ادغام چنین فناوری‌های فوق العاده‌ای با صنعت ساخت‌ و ساز می‌تواند سبب ایجاد تفاوت‌های شگرفی در میزان هزینه و مصالح لازم شود، بنابراین می‌توان گفت که استفاده از این روش‌ها هزینه‌های مصالح ساختمانی و اتلاف ساعات کار را به نحو قابل توجهی کاهش خواهد داد.

۲٫ ایمنی و امنیت بیشتر

صنعت ساخت و ساز، صنعتی فوق‌العاده خطرناک است، بنابراین شرکت‌ها باید قوانین ایمنی بیشتری را به اجرا درآورند. در این راستا می‌توان اذعان نمود که پیش ساخته سازی ، خطر کمتری را از حیث آلودگی، رطوبت و سایر خطرات زیست محیطی به وجود می‌آورد، چراکه کارگران در محیط‌های تحت کنترل کارخانه، کارهای مونتاژ را با ایمنی کامل انجام می‌دهند. اخیراً، تلفیق استفاده از مواد پیش ساخته و مهندسی سازه سبب شده‌اند تا سازه‌ها و مونتاژها به اندازه ساختمان‌های سنتی مستحکم باشند. در سایت‌های کاری سنتی، کارگران و سایر افراد حاضر در معرض خطرات ناشی از آلودگی‌ آب و هوایی قرار دارند، بنابراین شرایط کنترل شده کارخانجات، در مقایسه با سایت‌های پروژه ایمن‌تر هستند. علاوه بر این، رویه‌ها و قوانین کارخانجات، سفت و سخت‌تر هستند و همین امر سبب می‌گردد تا کارگران کمتری در حین کار صدمه ببینند. اگرچه کارگاه‌های ساخت‌وساز، ایمنی را در اولویت کار خود قرار می‌دهند، لیکن به دلیل متغیر بودن شرایط سطح زمین، شرایط مرتبط با آب و هوای آزاد و باد، کارگران در معرض آسیب‌دیدگی‌های بیشتری قرار دارند.

۳. مقرون به صرفه بودن

پیش‌سازی ۲

هزینه‌های ساخت و ساز روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شوند و همین امر حاشیه سود موجود را به شدت تقلیل داده است. آب و هوای معتدل و طولانی‌تر شدن ساعات روز، تقاضا برای مواد و نیروی کار را افزایش داده و سبب گردیده تا قیمت‌ها و دستمزدها به نحو چشم‌گیری بیشتر شوند. در این راستا پیش‌سازی هزینه کار را کاهش می‌دهد و هزینه‌های فزاینده مواد را نیز جبران می‌کند.

۴. سازگاری و کنترل کیفیت

ابزارهای مکانیکی به کار گرفته شده در پیش ساخته سازی ، در مقایسه با ساخت و سازهای پی در پی سنتی در سایت کاری، سبب تضمین کیفیت کار می‌شوند. زیرمونتاژهای انجام شده لازم برای پیش‌سازی نیز در یک محیط کنترل شده انجام می‌شوند و از استانداردهای مشخصی برخوردار هستند، بنابراین دارای کیفیت یکدست و یکسانی هستند. در سایت‌های ساخت و ساز، کارگران از مهارت‌های متفاوتی برخوردار هستند و ممکن است برخی از آنها از سایرین ماهرتر باشند لکن در پیش ساخته سازی ، یک کارگر باتجربه قطعه‌ای را در محیطی که دارای شرایط کنترل شده‌ای است تولید می‌کند به گونه‌ای که قطعه تولید شده کاملا با استانداردهای کیفی موجود برای ساخت منطبق می‌باشد.

۵. انعطاف پذیری

با بهره‌گیری از پیش ساخته سازی ، کارگران به راحتی قادرند قطعات فرعی را از هم تفکیک کرده و به سایت‌های مختلف ارسال کنند. چنین ویژگی‌هایی باعث شده‌اند که امروزه، پیمانکاران عمومی و مالکان، تمایل بیشتری به استفاده از روش‌های پیش ساخته داشته باشند، چراکه این روش بدون ایجاد هیچگونه محدودیتی، انعطاف پذیری را نیز افزایش می‌دهد. ویژگی‌های فراوان این روش سبب ایجاد فرصت‌های بی‌پایانی می‌شود چراکه ساخت و ساز پیش ساخته و مدولار، روند طراحی سازه را بسیار انعطاف‌پذیرتر از قبل می‌کند.

۶. ساخت و ساز سبز

پیش‌سازی ۳

ساختمان‌های پیش ساخته و مدولار در مقایسه با ساختمان‌های سنتی، چه در کوتاه مدت و چه در بلندمدت با محیط زیست سازگارتر هستند. فرآیندهای ساخت و ساز سنتی به متریال‌های بیشتری نیاز دارند که منجر به ایجاد ضایعات بیشتری می‌شود. لکن پیش‌ ساخته سازی تاثیرات زیست محیطی کمتری داشته و مواد زاید قابل بازیافتی را نیز تولید می‌کند. در حالی که، زباله‌های حاصل از یک سایت سنتی مستقیماً به محل دفن زباله منتقل می‌شوند، محیط کنترل شده کارخانه امکان فیلتراسیون بهتر هوا را فراهم می‌نماید که به همراه عایق‌بندی بهتر دیوارها سبب افزایش بازده انرژی خواهد شد.

۷٫ صرفه جویی در زمان و تسریع روند ساخت و ساز

در مقایسه با ساخت و ساز در محل، پیش ساخته سازی ، به زمان بسیار کمتری نیاز دارد. در واقع، پیش‌ سازی به نصف زمان ساخت و ساز سنتی در محل، نیاز دارد. دلیل این امر، برنامه‌ریزی دقیق، عدم وجود شرایط متغیر آب و هوایی محل ساخت و انجام مونتاژهای هم‌زمان است. زمان ساخت و ساز کوتاه‌تر، به شرکت‌های ساختمانی این امکان را می‌دهد تا پروژه‌های متعددی را به طور همزمان انجام دهند و به شرکت‌ها نیز اجازه می‌دهد تا به جای تمرکز صرف بر روی یک پروژه، بر روی پیشرفت خود تمرکز نمایند.

پیش ساخته سازی یکی از فرآیندهای ساخت و ساز مدرن است که روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. امروزه در صنعت ساخت و ساز، ایده‌ها و رویکردهای نوآورانه‌ای ارائه می‌شوند که باعث افزایش بهره‌وری و صرفه جویی در هزینه‌ها می‌گردند.

طراحی ساختمان پیش‌ ساخته سازی در مازندران شمال نه تنها باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود بلکه سبب کنترل کیفیت ساخت و ساز شده و از پروسه‌ای که با محیط زیست سازگارتر است نیز بهره می‌برد.

منبع: esub

 

دفتر معماری دگرش با کادری مجرب از متخصصان و کارشناسان حوزه معماری و ساختمان و طراحی ساختمان پیش‌ ساخته سازی در مازندران شمال، با توجه به سلیقه و بودجه کارفرمایان عزیز بهترین طراحی و پیاده سازی را از صفر تا صد ارائه می‌دهند. تنها با یک تماس تلفنی می‌توانید از مشاوره رایگان این مجموعه بهرمند شوید.

برای دریافت مشاوره در زمینه های طراحی ساختمان پیش‌ ساخته سازی در مازندران شمال با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید