سبک های رایج طراحی ویلا در بابل

طراحی ویلا در بابل و سبک زندگی 

پیش از بیان سبک های طراحی ویلا در بابل گفتنی است که با بررسی تاریخ معماری طراحی ویلا در مازندران، می‌توان به نقش ویلا در شکل‌گیری سبک های معماری و تغییر شیوه ‌ی زندگی مردم اشاره کرد. مثلا “ویلا ساوا اثر لوکوربوزیه” را می توان به عنوان سمبلی برای بیان یک سبک (مدرن) نام برد. در واقع در طول تاریخ ویلاها به عنوان تریبونی برای بیان جایگاه اجتماعی و سبک زندگی تبدیل شدند و فراتر از یک ساختمان موردتوجه قرارگرفتند. ویلا در جوامع مختلف تأثیرگذاری بالایی داشته و به عنوان پاسخی فراتر به نیازهای جامعه، تبدیل به رسانه‌ای برای به نمایش‌ درآمدن سبک زندگی گردیده است.

همانطور که می دانید طراحی معماری در طول تاریخ سبک های متنوعی رو شامل می شود. ما در اینجا به بررسی سه سبک رایج از سبک های طراحی ویلا یعنی روستیک، مدرن و کلاسیک (سبک رایج) می پردازیم.

 

در این مقاله موارد زیر را می خوانید:

طراحی ویلا در بابل- ویلای مدرن

اصول طراحی معماری ویلای مدرن

طراحی ویلا در بابل – طراحی ویلای روستیک یا روستایی

 

 

طراحی ویلا در مازندران - طراحی ویلا دربابل - طراحی ویلا در بابلسر - طراحی ویلا مدرن در بابلسر - طراحی ویلا کلاسیک در بابلسر

طراحی ویلا در بابل- ویلای مدرن

یکی از سبک های طراحی ویلا، سبک مدرن است. مدرنیسم که از ریشه ی لاتین مدرنوس گرفته شده به معنی جدید، نو یا نوگرا است. یکی از اشتباهات رایج میان مردم یکسان سازی واژه ی مدرن با معاصر است. در حالیکه سبک “مدرن” به سبکی خاص اشاره دارد که از اواخر قرن ۱۹ در معماری بروز کرده و امروزه مجددا مورد استفاده ی معماران معاصر قرار گرفته است. هدف سبک مدرن برقراری یک سبک بین المللی در تمام نقاط جهان است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، در میان ویلا های مدرن، ویلا ساوای لوکوربوزیه به عنوان اولین ویلای مدرن  سمبلی برای این سبک شناخته می شود.

طراحی ویلا در مازندران - طراحی ویلا دربابل - طراحی ویلا در بابلسر - طراحی ویلا مدرن در بابلسر - طراحی ویلا کلاسیک در بابلسر

اصول طراحی معماری ویلای مدرن

شاید بتوان توجه به ویژگی های زیر را از مهمترین آیتم های طراحی ساختمان ویلایی مدرن دانست:

 • توجه به کارایی و عملکردگرایی بیش از هر چیز برای پاسخ به همه ی نیاز ها در ویلاسازی مدرن
 • پرهیز از تزئینات بیهوده در طراحی داخلی ویلای مدرن و نمای خارجی آن
 • استفاده ار فرم های ساده بدون هرگونه پیچیدگی
 • استفاده از پنجره های بزرگ در طراحی نمای ویلای مدرن برای برقراری ارتباط بیشتر با طبیعت

طراحی ویلا در بابل – طراحی ویلای روستیک یا روستایی

یکی دیگر از سبک های طراحی ویلا، سبک روستیک است. کلمه ی لاتین روستیک(Rustic)، در لغت به معنی روستا است و سبک روستیک به سبک طراحی روستایی گفته می شود. طبق تعاریف قبلی که ویلا را فضایی برای مقابله با مشکلات شهری معرفی کردیم، استفاده از این سبک شاید بتواند عملکرد ویلا را به عنوان فضایی خارج از شهر و به دور از تلاطم های زندگی شهری تقویت کند. بارزترین ویژگی سبک روستیک نزدیک کردن بافت و فرم در طراحی به طبیعت است. به همین خاطر استفاده از متریال طبیعی و ترجیحا خام در این سبک جایگاه ویژه ای دارد. از آنجایی که این سبک برگرفته از طبیعت است، در طراحی ویلای روستیک بستر پروژه و قرابت با محیط طبیعی طراحی ویلا در مازندران نقش بسزایی در استفاده ی درست از این سبک را  دارد.

سبک روستیک، دکوراسیونی با سنگ و چوب

این سبک می خواهد تا جای ممکن به طبیعت نزدیک باشد. در نتیجه:

 • استفاده از پنجره های بزرگ با دید وسیع یکی از موارد تعیین کننده در طراحی ویلا با سبک روستیک محسوب می شود.
 • مصالح مورد استفاده ی سبک روستیک، متریال های برگرفته از طبیعت هستند که اغلب با بافت قابل لمسی که دارند، ساختاری با جزئیات ناصاف را ایجاد می کنند. چوب خام و سنگ، به عنوان مهمترین متریال این سبک شناخته می شوند.

طراحی ویلا در مازندران - طراحی ویلا دربابل - طراحی ویلا در بابلسر - طراحی ویلا مدرن در بابلسر - طراحی ویلا کلاسیک در بابلسر

طراحی داخلی ویلای روستیک

در طراحی داخلی این سبک از سبک های طراحی ویلا، برخی موارد را باید رعایت کرد. مثل پالت رنگی، سقف های چوبی، کفسازی و… .

پالت رنگی طبیعی و ملایم 

پالت روستیک، شامل رنگ های ملایم است و از رنگ های تند و جیغ در این سبک اجتناب می شود. برای طراحی داخلی ویلا به سبک روستیک بهتر است دیوارهای خود را سفید نگه دارید یا آنها را با یک ماده طبیعی مانند چوب یا سنگ بپوشانید.

سقف های چوبی

استفاده از الوار های چوبی به صورت های مختلف در طراحی سقف ویلای روستیک، حس نزدیکی با طبیعت که مهمترین هدف این سبک شمرده می شود را دو چندان می کند.

کفسازی

استفاده از پارکت های چوبی یا سنگ های کمتر صیقلی مانند تراورتن، انتخاب مناسبی در طراحی داخلی ویلای روستیک به حساب می آیند.

طراحی ویلا در بابل به سبک کلاسیک

آخرین سبک از سبک های طراحی ویلا که ما در این مقاله به آنها اشاره کردیم، سبک کلاسیک است. اندیشه ی این سبک به قرن پانزدهم و شانزدهم بر می گردد اما معماری کلاسیک از دوره ی رنسانس در یونان و رم باستان در طراحی کاربری هایی چون ویلاها، کلیساها و … با استفاده از مصالح مختلف (سنگ، گچ، آجر و …)  دیده می شود. سبک کلاسیکی که امروزه در ایران شاهد آن هستیم، تنها برداشتی از سبک کلاسیک دوره ی رنسانس می باشد. شاید علت استقبال از این سبک، القای حس تجمل، عظمت و شکوه به افراد است.

طراحی ویلا در مازندران - طراحی ویلا دربابل - طراحی ویلا در بابلسر - طراحی ویلا مدرن در بابلسر - طراحی ویلا کلاسیک در بابلسر

اصول طراحی ویلا کلاسیک

 • طراحی متقارن که موجب ایجاد هارمونی میان بخش های مختلف ساختمان به خصوص در طراحی نمای کلاسیک می شود.
 • در این سبک برخلاف سبک مدرن استفاده از جزییات به بیشترین میزان خود می رسد.
 • حفط نظم و تناسب میان طراحی جزییات و ظریف کاری هایی که در طراحی فضاهای داخلی و نمای خارجی صورت گرفته
 • استفاده از ستون های بلند و سنتوری در طراحی نماهای کلاسیک
 • استفاده از المان های تزئینی تکرار شونده

 

گروه معماری دگرش با بکارگیری افراد متخصص و باتجربه سبک های رایج طراحی ویلا در بابل را مطابق با متراژ و مساحت و سلیقه شما ارائه می‌دهد. کارفرمایان عزیز تنها با یک تماس تلفنی می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهرمند شوند.

برای دریافت مشاوره با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید