ترکیبات تقارن، شکل‌ها و خطوط هندسی منظم، دکوراسیون ظریف، مواد طبیعی گران قیمت از ویژگی‌های منحصر به فرد سبک کلاسیک است. لاکونیسم و ​​عظمت و تجمل، صفا و استحکام از عناصر جدایی ناپذیر جنبش است. علاوه بر این، ستون‌ها، طاقچه‌ها، طاق‌ها، ستون‌های جلویی، قرنیزهای گچ‌بری و طلا به طور فعال برای دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. علاوه بر این ، جزئیات تراشیده شده از چوب طبیعی، سنگ و فلز نه تنها داخلی، بلکه دکوراسیون را نیز تزئین می‌کند. به طور همزمان از کاغذ دیواری‌ها، پانل‌های چوبی، پارچه‌های ابریشمی، ملیله و انواع پارچه استفاده می‌شود. علاوه بر این ، نقاشی‌های هنری و پارکت‌های ساخته شده از چوب با ارزش نیز مناسب هستند. پرده‌های کلاسیک از پارچه‌های ضخیم تشکیل شده است. بنابراین، مخمل، ابریشم، ساتن و پنبه ویژگی ضروری است.

تفاوت طراحی سبک مدرن و کلاسیک

تفاوت در متریال و هزینه  

در طراحی ویلا هایی که مدرن شناخته می‌شوند از متریال متفاوتی به نسبت نوع کلاسیک استفاده می‌شود، در سبک‌های مدرن سه متریال چوب، سنگ و شیشه بسیار محبوبند، اگر ویلاهایی را مشاهده کردید که با تمرکز بر چنین مصالحی احداث شده بودند می‌توانید نتیجه بگیرید که با سبکی مدرن روبرو هستید. این سه متریال علاوه بر این که از نظر کیفیتی مرغوبند و ویلایی مقاوم را رقم می‌زنند، به حیث رنگ هم با هم متناسب و هماهنگ‌اند. می‌توان از متریال‌های زیادی استفاده کرد که بهترین متریال برای طراحی نمای مدرن شامل این موارد است : ترموود، اچ پی ال، کامپوزیت و دکوراتیو که به علت تنوع زیاد متریال می توانیم با ترکیب آن‌ها نمای زیبایی را ایجاد کنیم.

درطراحی نمای کلاسیک می‌توان از متریال‌هایی مانند سنگ تراورتن استفاده کرد. تاج و سرستون‌های شکیل یکی از ویژگی‌های بارز این سبک دکوراسیون است که باعث می‌شود نمای کلاسیک شکیل‌تر از نمای مدرن دیده شود. به علت ریزه کاری‌های زیاد، طراحی نمای کلاسیک هزینه‌ی بالاتری نیز دارد ولی در نهایت ساختمانی با ابهت و شیک را می‌توانیم داشته باشیم.

در سبک کلاسیک تمرکز بر سنگ‌های لوکس و گران قیمت است و انواع سنگ را چنان ماهرانه برش می‌زنند و برجستگی‌های زیبا می‌آفرینند که کمتر کسی است با دیدن آن لذت نبرد و ساعت‌ها بدان چشم ندوزد، سنگ را می‌توان پای ثابت بیشتر ویلاهای ساخته شده به سبک کلاسیک دانست.

تفاوت طراحی در نما

تفاوت اساسی نمای مدرن با نماهای کلاسیک حذف تزئینات و ساده‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ها در نما است. مصالح بکار رفته نیز بر خلاف نمای کلاسیک معمولاً بیش از یک مصالح است. از آسیب شناسی این گونه نما در شهر می‌توان به موردی اشاره کرد که از اهمیت زیادی برخوردار است، اینکه آنچه گاهی در نماهای طراحی شده در ایران مشاهده می‌شود تعدد مصالح بکار رفته در اینگونه نماها، شکستگی بیش از حد فرم‌ها، استفاده از فرم‌های نامتعارف و بهم ریختگی نماست که با هدف جذابتر کردن نما انجام می‌شود ولی اغلب نتیجه‌ای نامطلوب دارد. شهرداری اکنون ضوابطی تدوین کرده که از تعدد مصالح، استفاده از فرم‌های نامتعارف و بهم ریختگی بیش از حد نما جلوگیری کند. 

 

ویژگی طراحی سبک کلاسیک

ستون‌ها

یکی از خصوصیات بارز سبک ویلا کلاسیک ساخت ستون‌های بلند در نمای خانه است تا جایی که خیلی از افراد با این نشانه سبک کلاسیک را تشخیص می‌دهند.

سقف

ستون‌های بلند، سقف بلند نیز می‌خواهد. هرچه سقف بلندتر و بالاتر باشد، عظمت و شکوه آن محیط نیز بیشتر است.

پنجره

در این سبک به دلیل بلند بودن سقف، پنجره‌ها را از کف تا نزدیک سقف بلند و کشیده بکار می‌برند و این ایده سبب باشکوه و دل‌باز شدن محیط می‌شود

در یک جمع بندی می توان معماری کلاسیک و مدرن را در موارد زیر مقایسه کرد.

ویژگی‌های طراحی سبک مدرن

 • مناسب برای چیدمان خانه‌های کوچک
 • سادگی در تمام عناصر موجود در محیط
 • پرهیز از تزیینات و جزییات اضافه در فضا
 • انتخاب رنگ‌های طبیعی که می‌توان سایه‌هایی با رنگ‌های غلیظ نیز به ترکیب آن اضافه کرد.
 • استفاده از اشکال انتزاعی در طرح‌ها و وسایل
 • مدل مبل‌ها بیشتر چرم یا تمام پارچه بدون نقش و جزئیات است.

 

ویژگی‌های سبک کلاسیک

  • مناسب برای چیدمان خانه‌های بزرگ و تجمل‌گرا
  • شلوغ بودن محیط به دلیل استفاده از وسایل بزرگ و پر زرق‌ و برق در محل
  • استفاده از وسایل ناب و لوکس در طراحی فضا
  • مدل مبل‌ها بیشتر چوبی با طرح پارچه‌های گل‌دار و شلوغ است.

 

جمع‌بندی تفاوت طراحی نمای مدرن و نمای کلاسیک

هیچ دکوراسیونی بدون عیب و ایراد نیست. شما باید طبق سلیقه خود و متناسب با سبکی که با منزل شما همخوانی دارد طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را بچینید. اگر هنوز مطمئن نیستید کدام سبک برای خانه شما مناسب‌تر است پیشنهاد می‌کنیم به سراغ سبک ترکیبی کلاسیک و مدرن بروید که این روزها طرفداران زیادی دارد. همچنین می‌توانید از کارشناسان گروه معماری دگرش، مشاوره دریافت نمایید.