اصول طراحی اتاق کودک

اصول طراحی اتاق کودک - دفتر معماری دگرش

آشنایی با اصول طراحی اتاق کودک می‌تواند به شما در داشتن یک فرزند خلاق و شاد کمک کند. برخی به اتاق کودک نگاهی چون اتاق خواب بزرگسالان دارند و آن را صرفا مکانی برای استراحت می‌دانند. اما این تصور کاملا غلط است. کودکان به اتاق خود نه تنها به عنوان مکانی برای بازی و استراحت، بلکه به چشم یک پناهگاه نگاه می‌کنند. اگر از این دید به اتاق کودک نگاه کنیم، چگونگی طراحی آن بسیار مهم جلوه می‌کند.

 

در این مقاله موارد زیر را میخوانید :

 

 

اصول طراحی اتاق کودک

اصول طراحی اتاق کودک

طراحی اتاق کودکان بخش‌های مختلفی دارد و صرفا به دکوراسیون محدود نمی‌شود. سرویس خواب و رنگ و کاغذ دیواری در درجه دوم اهمیت هستند. اتاق کودک نه تنها باید برای استراحت مناسب باشد بلکه باید فضای کافی برای بازی هم داشته باشد. خلاقیت را در طراحی مد نظر داشته باشید و از المان‌های کودکانه بهره ببرید. ایمنی یکی دیگر از نکاتی است که باید در هنگام طراحی و چیدمان اتاق در نظر داشته باشید. انتخاب رنگ یک مورد سلیقه ایست اما نباید در به کاربردن رنگ های مختلف زیاده‌روی کنید.

اصول طراحی اتاق کودک

نکات مهم در دیزاین و چیدمان اتاق کودکان

در طراحی هر چیزی یک سری استاندارد وجود دارد که اگر رعایت نشود نتیجه کار نمی‌تواند قابل قبول باشد. دیزاین اتاق کودک باید شرایط رشد و شکوفایی جسمی و شخصیتی او را در بر داشته باشد. برای داشتن یک طراحی استاندارد باید موارد زیر رعایت شود:

فضای اتاق 

تقسیمات اتاق باید به روشی انجام شوند که برای تمام نیازهای کودک مناسب باشد. اصطلاحا باید چند کاربره طراحی شوند. به این ترتیب که برای رفت و آمد و شیطنت‌های او مناسب باشد. همچنین محل بازی، استراحت و مطالعه مشخص باشد. از طرفی فضای اتاق و دکوراسیون به کار رفته در آن باید با سن، جنسیت و جثه کودک هماهنگ باشد. استفاده از مبلمان و میزهای بزرگ در فضای کوچک می‌تواند شلوغی را تداعی کند.

اصول طراحی اتاق کودک

رنگ دیوار و دکوراسیون

بچه‌ها عاشق رنگ‌های شاد هستند. اما بهتر است رنگ غالب دیوارها خنثی باشد و رنگ‌های دیگر را با ترکیب در دکوراسیون و تزئینات دیوار و اتاق به دست آوریم. برای دیوارها می‌توانید از کاغذ دیواری‌های کودکانه و طرح‌دار استفاده کنید و یا دیوار را به صورت بافت‌دار و ترکیبی رنگ آمیزی کنید. کاغذ دیواری‌های با کیفیت انتخاب کنید که پرزهای آن در هوا پراکنده نشود. در مورد رنگ توجه داشته باشید که لازم نیست با رنگ اتاق‌های دیگر منزل، هماهنگی داشته باشد.

پنجره ها

پنجره‌ها نه تنها وسیله‌ای برای تنظیم روشنایی و تهویه هستند، بلکه می‌توانند دریچه به دنیای بیرون باشد. توجه به ایمنی آنها و منظره‌ای که در پس پنجره دیده می‌شود یک نکته اساسی است. همچنین ارتفاع قرار گرفتن آن را طوری تنظیم کنید که کودک به راحتی بتواند بیرون را تماشا کند.

اصول طراحی اتاق کودک

کفپوش اتاق

کفپوش اتاق کودک نباید از سنگ، سرامیک یا مواد صیقلی و لیز باشد. موکت هم پوشش مناسبی نیست چون باز هم کودک را ‌هنگام زمین خوردن زخمی می‌کند. بهتر است از کفپوش‌های نرم و پرزدار استفاده کنید. رنگ کفپوش را گرم و شاد انتخاب کنید تا علاوه بر روشن‌تر شدن فضا، سرمای کمتری را در زمستان نشان دهد.

تختخواب کودک

یکی از لوازم مهم اتاق کودک تختخواب اوست. تخت معمولا در کنار دیوار قرار داده می‌شود به طوریکه از یک یا دو جهت محصور است. این روش مناسبی به خصوص برای نوزادان و کودکان با سنین کم نیست. در این سنین بهتر است از چیدمان جزیره استفاده شود. یعنی تخت در مرکز باشد و بقیه لوازم در اطراف آن قرار داده شوند.

اصول طراحی اتاق کودک

پرده ها

نکته دیگری که باید در طراحی اتاق کودک مورد توجه قرار داد، پرده مناسب است. اگر در دیوار اتاق پنجره تعبیه شده بهتر است پرده‌ای با ضخامت مناسب انتخاب شود که در صورت لزوم بتواند جلوی نور شدید روز و یا سرما را بگیرد. طرح و رنگ آن می‌تواند متناسب با بقیه دکوراسیون اتاق و یا تم انتخابی باشد. جنس پرده را از الیاف طبیعی انتخاب کنید که موجب ایجاد آلودگی در هوا نشود.

اصول طراحی اتاق کودک

علاوه بر موارد فوق نکات ریز دیگری باید در یک طراحی اصولی رعایت شود که عبارتند از:

  • اتاق کودک باید حداقل چند ساعت در روز با نور طبیعی روشن باشد. روشنایی مصنوعی در دراز مدت موجب افسردگی خواهد شد.
  • تهویه و میزان رطوبت هوای اتاق باید در تمام فصول سال مناسب باشد.
  • توجه به سرمایش و گرمایش یکی از موارد مهم در هنگام طراحی است.
  • توجه به اصول ارگونومی وسایل یکی از ملزومات در خرید لوازم مناسب کودک است.
  • وجود کمدهای کافی برای جمع آوری البسه و کتاب و اسباب بازی از جمله موارد مورد نیاز برای طراحی اتاق کودک است.
  • در سنین کودکی،بچه ها تحرک و جنب و جوش زیادی دارند. توجه به امنیت کودک در هنگام فعالیت های بدنی و بازی بسیار مهم است.
  • بچه‌ها دوست دارند در مورد قلمروشان خودشان تصمیم بگیرند. پس اگر کودک شما به این مرحله از رشد رسیده است با او در مورد طراحی اتاقش مشورت کنید.
  • سعی کنید اتاق کودک را با اسباب بازی‌ها و لوازم زیاد، شلوغ نکنید. شلوغی می‌تواند منجر به کلافگی و عدم تمرکز در کودکان شود.

اصول طراحی اتاق کودک

استفاده از تم در طراحی اتاق بچه ها

خلاقیت، خلاقیت و باز هم خلاقیت. نمی‌توان با ست کردن رنگ لوازم ادعا کرد که برای اتاق فرزندتان دیزاین خاصی در نظر گرفته‌اید. در اینجا استفاده از تم ها را به شما توصیه می‌کنیم. یک معمار خلاق می‌تواند با طراحی تم‌های مختلف روح تازه‌ای به کودکان ببخشد.

استفاده از تم‎هایی مانند خانه‌‎های جنگلی، ابر و آسمان، تم قصر، سرخپوستی و یا علمی می‌تواند علاوه بر زیبایی محیط خلاقیت فرزند شما را بالا ببرد. نکته‌ای که در انتخاب اینگونه تم‌ها باید مد نظر داشته باشید، شخصیت، دنیای خیالی و علایق فرزندتان است. شما می توانید این موارد را با طراح خود مطرح کنید.

باور کنید یا نه، روانشناسان کودک به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از عوامل موثر در تربیت و رشد کودک محل زندگی، استراحت و بازی اوست. اگر بتوانید یک فضای شاد برای او ایجاد کنید، روحیه سالم‌تری نه تنها در کودکی بلکه در بزرگسالی خواهد داشت. طراحی یک محیط پویا که با شخصیت و علایق او تناسب داشته باشد او را از کسالت و تنبلی دور می‌کند و به تحرک وا می‌دارد. داشتن یک مکان اختصاصی می‌تواند از او یک انسان مستقل بسازد که می‌تواند برای هر چیزی در زندگی حریم تعیین کند.

برای اینکه بتوانید یک طراحی اصولی و دی عین حال زیبا برای اتاق فرزندتان داشته باشید، نکات زیادی را باید رعایت کنید. بنابراین بهتر است کار را به کاردان بسپارید تا از نتیجه آن اطمینان داشته باشید.

دفتر معماری دگرش می‌تواند در این خصوص مشاوره و ایده‌های زیادی در اختیار شما قرار دهد. بعلاوه با توجه به تجربه کاری و تخصص بالایی که در زمینه طراحی داخلی دارد، می‌تواند همراه شما باشد.جهت مشاوره رایگان می‌توانید تنها با یک تماس از کارشناسان این مجموعه بهرمند شوید.

برای دریافت مشاوره با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید