اصول طراحی ویلا مدرن دوبلکس در مازندران

اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، طراحی ویلا دوبلکس در شمال ، طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، ویلای مدرن دوبلکس در مازندران

طراحی ویلا مدرن دوبلکس در مازندران از موارد بسیار پرطرفدار است. امروزه به دلیل سکونت درصد بالایی از مردم در شهرهای بزرگ و شلوغ، مجبور به سکونت در خانه و آپارتمان‌های کوچک هستند. همین فضای کوچک خانه ، شلوغی و آلودگی هوای شهر برایشان خسته‌کننده است. لذا برای فرار از این شرایط به دنبال سکونت کوتاه مدت در سفر یا زندگی دائمی در یک ویلا با امکانات مناسب هستند.

ویلاها معمولا در فضای بزرگتر و با زیربنای بیشتر نسبت به خانه‌های معمولی طراحی می‌شوند. به همین دلیل امکان استفاده از المان طبیعی مانند درخت، گل، آبنما و استخر در ویلاها امکان‌ اجرایی بیشتری دارد و همین عناصر طبیعی باعث شده مردم به ویلاها علاقمند شوند. رایج‌ترین ویلاها به شکل یک طبقه ( فلت )  و دوبلکس ساخته می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با طراحی ویلا مدرن دوبلکس و ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا شویم.

امروزه افراد زیادی به ویلای مدرن دوبلکس در مازندران علاقه نشان می ‌دهند. طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است.

بسیاری از افراد تصور می ‌کنند که برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در صورتی که ویلا دوبلکس برای زمین ­‌هایی با متراژ کم نیز قابل اجرا می باشد. در زمین‌ هایی با متراژ پایین ، می ‌توان با طراحی و ساخت ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

 

در این مقاله موارد زیر را می خوانید:

تعریف ویلا مدرن دوبلکس در مازندران

مهمترین نکات در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

هزینه ساخت ویلا دوبلکس

طراحی داخلی ویلا مدرن

عوامل موثر در طراحی داخلی ویلا 

در طراحی ویلا سه سبک عمده و رایج وجود دارد که عبارتند از

ویژگی های طراحی داخلی ویلا مدرن

 

طراحی نما ویلا دوبلکس در شمال 

تعریف ویلا مدرن دوبلکس در مازندران

ویلا مدرن دوبلکس ویلایی است که طراح ، درون آن را به صورت دو واحد مجزا که به وسیله راه پله به هم متصل می ‌شوند طراحی می ‌کند. این پله ‌ها حکم پل ارتباطی میان طبقه بالا و طبقه پایین یک ویلای دوبلکس را دارند که به راحتی می‌ توانید مابین آن‌ ها رفت و آمد نمایید. در واقع دو طبقه یک ویلا دوبلکس یک بنا محسوب می‌شود و بقیه عناصر حول پله شکل می‌گیرند. متریالی که برای ساخت پله ها به کار می‌ رود ، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می ‌تواند از جنس چوب، شیشه، فلز و یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله‌ ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می ‌شود .

اصولا نور در ویلا مدرن دوبلکس نقش مهمی ایفا می‌کند و فضای پرنوری دارد. لذا ترکیب آن با المان‌های طبیعی مانند باغ؛ فضای سبز، آبنما و استخر فضای آن را چشم نواز می‌کند. نمای خارجی ویلا به همراه طراحی داخلی ، نقش مهمی در طراحی کلی نقشه و احساسی که هنگام ورود به آن می‌گیریم دارد. 

قانون کلی در رابطه با پلان‌های ویلاهای دوبلکس بدین صورت است که معمولا فضاهای عمومی‌تر مانند نشیمن بزرگ، آشپزخانه و فضاهای مربوط به غذاخوری و سرویس بهداشتی در طبقه همکف و برای دسترسی راحت‌تر قرار می‌‎گیرند و فضاهای خصوصی‌تر مانند اتاق‌های خواب و استراحت به علت اینکه فضای خصوصی ساکنین بیشتر رعایت شود در طبقه بالا قرار می‌گیرد.

 

اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، طراحی ویلا دوبلکس در شمال ، طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، ویلای مدرن دوبلکس در مازندران

مهمترین نکات در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

اگرچه می‌توان در زمین‌های با مساحت کم هم ویلای دوبلکس کوچک ساخت اما بیشتر شاهد ساخت ویلاهای دوبلکس در زمین‌های با مساحت بالا هستیم. دلیل آن این است که، ضمن ساخت یک ویلا مدرن دوبلکس و مرفه، می‌توان با محوطه‌سازی ویلا، از فضای سبز اطراف آن نیز لذت برد.

زمانی که تصمیم به ساخت یک ویلا مدرن دوبلکس می‌گیرید، پیش از هر چیزی باید جهت‌گیری ساختمان و بخش شمال و جنوب آن را مشخص کنید. ورود نور از بخش شمالی ویلا بسیار مهم است که در ایجاد جلوه‌ای زیبا از نمای ویلا و کاربری آن تاثیرگذار است. ورود نور در هر دو طبقه ویلا حائز اهمیت است و اگر بتوانید از بخش شمالی ساختمان نور بیشتری دریافت کنید موفقیت بیشتری در طراحی اولیه آن بدست می‌آورید. در نتیجه با طلوع خورشید در تمام روز نور آن را در اختیار دارید.

بنابراین تمام سعی بر این است تا ساختمان در شمالی‌ترین قسمت زمین  و تا حد ممکن ویلا به سمت خورشید یعنی بطرف جنوب ساخته شود.

 

۱- تناسب ارتفاع طبقات در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

در طراحی اصولی ویلا مدرن دوبلکس ، اندازه ارتفاع سقف‌ها در هر دو طبقه به شکل استاندارد در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که بخواهید ارتفاع سقف‌های طبقات متفاوت باشد، اصول اینست که ارتفاع سقف طبقه دوم ویلا بیشتر باشد و طبقه اول از ارتفاع معمولی و استاندارد بهرمند شود.

۲- پیوستگی و تخصیص فضا، یک اصل مهم در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

یکی از اصولی که برای طراحی ویلا مدرن دوبلکس باید به آن توجه کرد، پیوستگی فضایی است. بدین معنا که تا حد امکان میان فضای داخلی مختلف ویلا، جدایی محسوسی ایجاد نکرد. برای مثال در طبقه اول، نباید برای آشپزخانه دیوار ایجاد کرد و تا حد ممکن باید به کمک پیشخوان و یا حتی بدون آن مثلا با تغییر ارتفاع سقف یا جنس دیوار، محیط‌ها را از هم جدا کرد.

در طبقه دوم هم تا جایی که حریم شخصی افراد حفظ شود، رعایت پیوستگی فضایی لازم ، به شیک‌تر شدن محیط داخلی ویلا کمک می‌کند. در واقع خود یک اصل مهم در معماری داخلی مدرن است و استفاده از آن در به روز بودن ویلا کمک می‌کند.

در نهایت برای طراحی ویلا مدرن دوبلکس باید تخصیص فضا به شکلی متفاوت صورت گیرد. معمولا به جای یک سالن بزرگ در ویلا، چندین سالن مجزا طراحی می‌شود تا هر دو طبقه سالن داشته‌باشند. آشپزخانه طوری طراحی می‌شود تا از بخش‌های مختلف به آن دسترسی خوبی داشته باشند. معمولا تخصیص فضای اتاق خواب‌ها در طبقه دوم ویلا مناسب است و بطور جداگانه از یکدیگر ( بافاصله منطقی) قرار می‌گیرند.

نکته مهمی که در این بخش می‌توان ذکر کرد، استفاده از دیوارهای شیشه‌ای یا پنجره‌های قدی در طراحی ویلا جذابیت آن را دوچندان می‌کند. زیرا هم از لحاظ دریافت نور به داخل ویلا بسیار تاثیرگذار است و هم می‌توان از مناظر زیبای طبیعی مقابل ویلا لذت برد. استفاده از این المان در طبقه دوم ویلا فوق العاده بوده و جلوه‌ای بی‌نظیر به آن می‌بخشد.

 

۳- موقعیت قرارگیری پله‌ها در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

مساله مهم دیگر در طراحی ویلا مدرن دوبلکس ، محل و موقعیت قرارگیری پله‌ها می‌باشد. محل قرارگیری پله باید از مرکزی‌ترین بخش طبقه اول به مرکزی‌ترین بخش طبقه دوم برسد. راه پله طبقه دوم نباید طوری قرار گیرد که ارتباط این دو طبقه از یکدیگر جدا شود و تا حد امکان باید از هر گونه دیوار کشیدن به دور پله‌های طبقه دوم خودداری کرد.

طراحی پله‌ها با در نظر گرفتن ووید

ووید ( void) به فضای خالی در هر ساختمان گفته می‌شود که از طبقه‌های بالاتر، طبقه پایین‌تر مشخص است. در ویلاهای دوبلکس نیز ووید، فضایی است که به خاطر ارتباط طبقه اول با طبقه دوم ایجاد می‌شود. طراحی ویلا دوبلکس غالبا به صورتی انجام می‌شود که در آن شاهد ووید خواهیم بود. باید دقت داشت که منظره طبقه دوم به فضای ووید منظره خوبی باشد که معمولا نشیمن اصلی به عنوان فضای ووید استفاده می‌شود.

 

طراحی پله‌ها بدون در نظر گرفتن ووید

گاهی در طراحی ویلا دوبلکس از ووید استفاده نمی‌شود. در اینصورت ممکن است پیوستگی فضایی میان طبقه اول و دوم قطع شود. بنابراین در طراحی چنین ویلاهایی باید کاملا دقت داشت تا فضای دوطبقه بطور کامل از هم جدا نشود.

اصول طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، طراحی ویلا دوبلکس در شمال ، طراحی ویلای مدرن دوبلکس در مازندران ، ویلای مدرن دوبلکس در مازندران

 

هزینه ساخت ویلا دوبلکس را چگونه تخمین بزنیم؟

اصولا کل هزینه‌های ساخت ویلا دوبلکس شامل هزینه‌های طراحی و مشاوره و کلیه هزینه‌های مربوط به اخذ پروانه و مجوزهای لازم برای ساخت و ساز بر اساس مقررات است. بعد از آن هزینه ساخت و ساز و سپس هزینه کار در محل پروژه و آماده‌سازی سایت است که شامل دسترسی افراد، حمل و نقل و جابجایی تجهیزات به محل کار می‌شود. قیمت ساخت ویلا و هزینه ساخت ویلا در مازندران از ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می‌باشد که متاثر از افزایش قیمت مصالح در بازار است. در ادامه هزینه ساخت ویلا دوبلکس را اجمالا بررسی می‌کنیم:

۱- طراحی اولیه

هزینه ساخت ویلا دوبلکس شامل طراحی اولیه است که هزینه طراحی پلان آن حداقل متری ۲۰ هزار تومان خواهد بود. طراحی پلان معمولا یک شکل ساده است که از واحدهای مربعی ساده تشکیل شده است و از آنجاییکه ساخت ویلا دوبلکس کار شخصی نیست نیازمند بکارگیری یک معمار و یک پیمانکار خبره است. نقش معمار در تعیین محدوده پروژه  و برآورد بودجه اولیه پروژه است. تهیه پیش نویس و ارائه طرح نهایی کلی که شامل طرح شماتیک و پلان‌های طبقه ویلا را دربر می‌گیرد از وظایف مهندس معمار است. پیمانکار در واقع به عنوان مدیر پروژه فعالیت ساخت و ساز را مدیریت می‌کند. کامل نمودن اسناد و مجوزهای ساخت و ساز، همکاری با مهندسان سازه مطابق با الزامات نظارتی ساختمان، ارائه مواد، نیروی کار، تجهیزات و سایر خدماتی که ممکن است در پروژه نیاز باشد از وظایف پیمانکار است. تکمیل کلیه مجوزهای مورد نیاز برای پروژه و تحویل نهایی کل پروژه به عهده پیمانکار خواهد بود و هزینه بکارگیری این دو متخصص ۲۰ الی ۲۵درصد از کل بودجه پروژه است.

۲- نوع مواد و متریال استفاده شده در ساخت ویلا

انتخاب مواد و متریال بکار رفته در پروژه تاثیر زیادی در برآورد هزینه پروژه دارد. آنچه در قسمت مصالح ساختمانی استفاده می‌شود می‌تواند کم هزینه ، متوسط و یا لاکچری و پرهزینه باشد. به عنوان مثال استفاده از سیمان در نمای ساختمان بسیار کم هزینه‌تر از استفاده از سنگ در نما است.

۳- اندازه مساحت ویلا دوبلکس

هزینه بکار رفته در ساخت ویلا با مساحت ویلا دوبلکس متناسب است و این امری منطقی و بدیهی است. هر چقدر تعداد اتاق‌های ویلا بیشتر باشد طبعا متریال بیشتری استفاده شده و هزینه ساخت افزایش می‌یابد.

۴- سبک ساخت ویلا

انتخاب سبک ویلا با نوع متریال استفاده شده در آن گره خورده است و بدیهی است که هر سبکی را نمی‌توان با هر متریال دلخواه پیاده‌سازی کرد. به همین خاطر بسته به سلیقه شما و پیشنهاد پیمانکار، سبک و متریال آن را باید از ابتدا استاندارد و اصولی انتخاب کرد. در ساخت ویلا دوبلکس می‌توان در بعضی قسمت‌ها از قطعات از پیش ساخته مانند درها و پنجره‌ها استفاده کرد که هزینه نهایی را ارزان‌تر می‌کند. البته تا جایی که کیفیت و سبک ویلا به خطر نیفتد می‌توان از این المان استفاده کرد. باید بدانید که پیاده‌سازی سبک کلاسیک گران‌تر از سبک مدرن خواهد بود.

۵- لوکیشن و مکان ساخت ویلا دوبلکس

قیمت تمام شده برای متریال و نیروی کار معمولا به مکان پروژه بستگی دارد. هزینه ساخت در روستا و شهر با توجه به اینکه آیا موقعیت مکانی پروژه دشوار و صعب العبور است مشخص می‌شود. به عنوان مثال، ساخت ویلا روی شیب، ارتفاع، نزدیک جنگل و رطوبت قرار دارد ساخته شود، هزینه افزایش می‌یابد. باید بدانید هزینه ساخت ویلا در جنگل و ساحل تقریبا یکسان است اما در کوهستان به دلیل مشکلات دوری و صعب العبور بودن مسیر حداقل ۱٫۵ برابر بیشتر از هزینه ساخت ویلا در شرایط معمولی است.

نقشه ساخت ویلا دوبلکس

در ترسیم نقشه ویلا دوبلکس مهمترین اصلی که باید رعایت شود، پاسخگویی به نیازهای کارفرما است. به همین دلیل رسم پلان و نقشه ویلا دوبلکس چالش برانگیزترین قسمتی است که هر معمار با آن دست و پنجه نرم می‌کند. طراحی نحوه چینش فضا به طوری که بیشترین استفاده از فضا ممکن شود، همه از چالش‌های طراح است. 

در رسم پلان و نقشه ویلا دوبلکس ، تمام تلاش بر طراحی فضای کمتر است تا فضای درون ویلا بزرگتر نشان داده و ارزش ویلا حفظ شود. برای اینکه ویلا بزرگتر به نظر برسد آشپزخانه، نشیمن و ناهارخوری را بر اساس پلان باز تلفیق می‌کنند.

اندازه هر قسمت از ساختمان بر اساس کاربری آن قسمت و اثاث و وسایلی که در آن قرار است جایگذاری شود تعیین می‌شود. بنابراین ابتدا هر قسمت با در نظر گرفتن ملزومات و کاربری آن و مقدار مساحت کلی که برای ساخت ویلا در اختیار است، یک اندازه مناسب به آن بخش تخصیص داده می‌شود.

مراحل ساخت ویلا دوبلکس در مازندران

برای طراحی و ساخت ویلا دوبلکس در مازندران قبل از اجرای نقشه ویلا، باید به تراکم شهرداری که برای نقاط و مکان‌های شهری، روستایی و برون شهری در نظر گرفته شده دقت کرد که این تراکم معمولا ۶۰ درصد است. این به این معناست اگر زمین شما ۴۰۰ متر مربع است تنها ۶۰ درصد آن را میتوان ویلا ساخت و مابقی برای ایجاد محوطه و فضای سبز بکار می‌رود.

اگر بخواهیم بصورت اجمالی و موردی مراحل ساخت ویلا در مازندران را بگوییم بصورت ذیل بیان می‌شود:

۱- نقشه برداری زمین

۲- طراحی نقشه و طراحی ویلا

۳- محاسبه نقشه طراحی شده

۴- رنگ ریزی و اجرای نقشه

۵- پی کنی ویلا

۶-اجرای فنداسیون

۷- اجرای ستون و سقف

۸- دیوار چینی و کرسی چینی

۹- سربندی ویلا

۱۰- اجرای تاسیسات برق و مکانیک

۱۱- نصب چارچوب درب

۱۲- کف سازی

۱۳- اجرای سقف کاذب داخلی

۱۴- عایق کاری کف و دیوار

۱۵- سفیدکاری دیوارها

۱۶- اجرای سرامیک یا کف پوش سالن، خواب و تراس

۱۷- اجرای نما

۱۸- نصبیجات ویلا

۱۹- نصب درب ها و پنجره ها

۲۰- نقاشی ویلا

طراحی داخلی ویلای مدرن

از آن جایی که اکثر فعالیت های افراد در فضای داخلی صورت می گیرد بنابراین طراحی داخلی ویلای مدرن باید به گونه ای باشد که پاسخگوی نیازهای اساسی افراد باشد.

می ‌توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی ‌بر نحوه انجام فعالیت های شما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت شما را تحت تأثیر قرار می ‌دهد.

فضای داخلی بدون طراحی داخلی یا به هیچ عنوان قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن ، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.

در ابتدای کار باید مشخص کنید که به کدام سبک طراحی داخلی تمایل دارید و با توجه به عناصر و اصول آن سبک طراحی داخلی ویلا را آغاز کنید.

چگونگی طراحی داخلی ویلای مدرن ، طراحی داخلی ویلای مدرن ، عوامل موثر در طراحی داخلی ویلا ، ویژگی های طراحی داخلی ویلای مدرن

عوامل موثر در طراحی داخلی ویلا : 

طراحی داخلی ویلا طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ‌ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در بر می ‌گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط با فضا قرار گیرند.

 

 

 

چگونگی طراحی داخلی ویلای مدرن ، طراحی داخلی ویلای مدرن ، عوامل موثر در طراحی داخلی ویلا ، ویژگی های طراحی داخلی ویلای مدرن

در طراحی ویلا سه سبک عمده و رایج وجود دارد که عبارتند از:

  • سبک طراحی مدرن
  • سبک طراحی کلاسیک
  • سبک طراحی تلفیقی

از هر کدام از این سبک ها با توجه به سلیقه مشتری استفاده می ‌گردد. 

ویژگی های طراحی داخلی ویلای مدرن

در طراحی داخلی مدرن، سعی می ‌شود با ایجاد پنجره‌های قدی بزرگ به سمت باغ و ایجاد یک دید مرکزی به عنوان قلب خانه بیشترین دید به سمت باغ ایجاد شود. برای یک طراحی جذاب امروزی، استفاده از معماری دوبلکس و سقف‌های بلند اولین پیشنهاد است. در این مدل از طراحی فضا‌های عمومی‌ و خصوصی برای استفاده راحت تر کاربران از یکدیگر جدا شده است.

نکته بسیار مهم در طراحی ویلای مدرن، رعایت ارتباط مناسب بین فضاهای مختلف، توجه به سادگی و ترکیب متریال‌ های طبیعی می ‌باشد.

چگونگی طراحی داخلی ویلای مدرن ، طراحی داخلی ویلای مدرن ، عوامل موثر در طراحی داخلی ویلا ، ویژگی های طراحی داخلی ویلای مدرن

نکته ‌ی مهم دیگر که باید در نظر گرفت، معماری پروژه است. شما می ‌توانید نمونه کار‌های معماران را ببینید و اگر با سبک مد نظر شما تطابق داشت قرارداد ببندید. گروه توسعه مسکن شهر با بهره مندی از نیروهای متخصص و مجرب، طراحی و ساخت پروژه‌های ویلایی گوناگون در شمال کشور و اقصی نقاط ایران را بر عهده داشته و موفق به انجام پروژه‌ های گوناگون در طی سال ‌ها شده است.

 

گروه معماری دگرش با بکارگیری افراد متخصص و باتجربه طراحی و ساخت ویلا را مطابق با متراژ و مساحت و سلیقه شما ارائه می‌دهد. کارفرمایان عزیز تنها با یک تماس تلفنی می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهرمند شوند.

برای دریافت مشاوره با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید