ساندویچ پنل و چیزهایی که باید در مورد آن بدانید

ساندویچ پنل

ساندویچ پنل یکی از محصولاتی است که به عنوان پوشش دیوارها و سقف ساختمان‌ها به کار گرفته می‌شود. هر پنل شامل هسته‌ای متشکل از مواد عایق حرارتی است که از دو طرف با ورقه‌ای فلزی پوشانیده شده‌اند.

ساندویچ پنل‌ها جزو متریال‌های ساخت نیستند بلکه جزو متریال‌های پوششی به حساب می‌آیند. درواقع، وزن سازه توسط اسکلت فولادی یا قاب حامل دیگری که ساندویچ پنل‌ها بدان متصل شده‌اند حمل می‌گردد.

انواع ساندویچ پنل‌ها

ساندویچ پنل ۱

ساندویچ پنل‌ها معمولا بر اساس مواد عایق حرارتی به کار گرفته شده در هسته‌شان گروه‌بندی می‌شوند. ساندویچ پنل‌هایی با هسته‌های EPS (پلی استایرن انبساطی)، پشم سنگ و پلی اورتان (PIR  یا پلی ایزوسیانورات) به راحتی در دسترس عموم قرار دارند.

این متریال‌ها معمولا از نظر عایق حرارتی، عایق صدا و واکنش در برابر آتش و یا وزن با یکدیگر متفاوت هستند.

چرا باید از ساندویچ پنل‌ها استفاده کرد؟

ساندویچ پنل ۲

امروزه، ساندویچ پنل‌ها به دلیل داشتن مزایای زیادی که هزینه پایین نیز یکی از آن‌هاست، به نحو چشمگیری مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اگر تکنولوژی پارتیشن گل میخ (قاب‌های پوشیده شده با ساندویچ پنل‌ها) و فن‌آوری‌های سنتی مبتنی بر دیوارهای بنایی را با یکدیگر مقایسه نماییم، می‌توانیم ویژگی‌های ساندویچ پنل‌ها را به خصوص در سه زمینه کلیدی زیر به خوبی درک نماییم:

۱٫ هزینه‌های مستقیم

ساخت یک بنا با هر یک از این فناوری‌ها به میزان سرمایه مشابهی نیاز دارد.

مقایسه‌هایی که در این زمینه انجام شده شامل هزینه مصالح ساختمانی، نیروی کار و حمل و نقل بوده است.

۲٫ زمان ساخت

تکمیل یک ساختمان بر اساس پروسه ساخت سنتی ممکن است ۶ تا ۷ ماه طول بکشد.

لکن تکمیل ساختمانی با همان ابعاد با استفاده از پارتیشن گل میخ، فقط ۱ ماه طول می‌کشد.

در صنعت ساختمان‌سازی، زمان ساخت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. چراکه هر چه زودتر یک ساختمان یا یک انبار تولیدی تکمیل و راه اندازی شود، می‌توان انتظار داشت که هزینه صرف شده نیز زودتر جبران گردد.

سازه‌هایی که از پارتیشن گل میخ بهره می‌برند به جای اینکه “ساخته شوند” مونتاژ می‌شوند. یعنی روند کار به این صورت است که قطعات ساخته و تمام شده و قطعات روکش شده به سایت اصلی منتقل شده و سپس مانند بازی خانه‌سازی، در کنار هم مونتاژ می‌شوند. مزیت دیگر استفاده از چنین روندی این است که نیازی نیست منتظر بمانید تا بدنه ساختمان رطوبت اضافی خود را از دست بدهد.

۳٫ فرآیندهای ساخت و ساز

در برخی از بخش‌های صنعت، رعایت الزامات و قوانین ساخت و ساز برای تکمیل یک پروژه ساختمانی حیاتی است. پارتیشن گل میخ از یک “فرایند خشک” بهره می‌برد که در آن، متریال‌های ساخت نیازی به آب ندارند. یک فرآیند خشک فقط به مونتاژ سازه و محکم نمودن روکش (در اینجا، ساندویچ پنل‌ها) با پیچ نیاز دارد.

لکن در ساختمان‌سازی سنتی از «فرایندهای مرطوب» استفاده می‌شود که در آن برای ساخت ملات آجرکاری، بتن قالب‌گیری یا درست کردن گچ، به مقدار قابل توجهی آب نیاز است.

در برخی از بخش‌های صنعت، مانند انبارهای نگهداری از تولیدات چوبی یا بخش‌های تولید دارو، سطوح رطوبت باید ثابت و کنترل‌شده باشد و همین امر سبب می‌گردد تا نتوان از فرآیندهای ساخت‌ و ساز مرطوب استفاده نمود.

قیمت ساندویچ پنل چقدر است و کدام مدل‌ها جزو ارزان‌ترین مدل‌ها به حساب می‌آیند؟

ساندویچ پنل ۳

هزینه خرید به ضخامت کلی محصول و موادی که به عنوان عایق حرارتی در هسته ساندویچ پنل‌ها به کار گرفته می‌شوند بستگی دارد. یکی از “گزینه‌های مقرون به صرفه” موجود، ساندویچ پنل‌های هسته EPS هستند. با این حال، پنل‌هایی با ضریب هدایت حرارتی بهتر مانند ساندویچ پنل‌هایی با هسته PIR در درازمدت عملکرد بهتری دارند.

ساندویچ پنل‌ها چگونه بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شوند؟

ساندویچ پنل ۴

ساندویچ پنل‌ها به راحتی و به سرعت قابل نصب هستند. در واقع، نصب ۶۰۰ متر مربع ساندویچ پنل برای یک کارگر ماهر چیزی در حدود ۸ ساعت طول خواهد کشید.

مراحل نصب ساندویچ پنل دیواری و سقفی به شرح زیر است:

 1. ۱٫ مصالح ساختمانی به سایت سازه منتقل می‌شوند: متریال‌های تحویلی شامل ساندویچ پنل‌ها، اجزای قاب فرعی (ساب فریم) و سایر قطعات جانبی (از جمله درزگیرها، بست، واشر، پلمپ‌ها و غیره) هستند.
 2. ۲٫ مواد تحویل داده شده توسط تجهیزات حمل و نقل ساختمانی تخلیه می‌شوند.
 3. ۳٫ قاب‌های فرعی یا ساب فریم‌ها، مونتاژ شده و با استفاده از تیرها، پایه‌ها و شاه تیرها نصب می‌شوند.
 4. ۴٫ روکش محافظ ساندویچ پنل‌ها برداشته می‌شود.
 5. ۵٫ ساندویچ پنل‌ها با استفاده از بست‌های مناسب به اجزای قاب فرعی سازه محکم می‌شوند.
 6. ۶٫ درزهای بین ساندویچ پنل‌ها آب بندی شده و درزگیرها نصب می‌شود.

برای محکم کردن ساندویچ پنل به چند پیچ ​​نیاز دارم؟ این سوال یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که مشتریان در مرحله آماده‌سازی پروژه مطرح می‌کنند. پاسخ این است که تقریبا به ۱٫۱ چفت و بست در هر متر مربع ساندویچ پنل نیاز دارید. لکن تعداد دقیق بست‎ها، فاصله آن‌ها و نحوه چیدمانشان به تصمیم مهندس طراح پروژه و یا تامین کننده مصالح ساختمانی بستگی دارد.

می‌توان از تمام انواع ساندویچ پنل‌ها به عنوان روکش دیوار و سقف استفاده نمود. بسته به نیاز پروژه، روکش‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ساندویچ پنل‌هایی با هسته EPS (گزینه مقرون به صرفه)
 • ساندویچ پنل‌هایی با هسته پشم سنگ (برای سازه‌های مقاوم در برابر آتش)
 • ساندویچ پنل‌هایی با هسته PIR (برای سازه‌هایی که باید به خوبی در برابر حرارت عایق‌بندی شوند)

از ساندویچ پنل‌ها می‌توان در انواع سازه‌ها استفاده نمود. تنها کافیست اراده کنید. با این حال، درحالی‌که ساندویچ پنل‌ها به طور کلی در ساختمان‌های صنعتی به کار گرفته می‌شوند، در برخی از پروژه‌های مسکونی نیز از پارتیشن گل میخ و ساندویچ پنل استفاده می‌شود.

درواقع ساندویچ پنل‌ها با توجه به زمان نصب کوتاه و پوشش یکپارچه، در سازه‌های زیر به کرات مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • انبارهای تدارکات
 • مراکز تدارکات
 • اماکن ورزشی
 • سردخانه‌ها
 • مراکز خرید
 • ساختمان های تولیدی
 • ساختمان‌های اداری

ساندویچ پنل‌ها را می‌توان در سایر سازه‌ها نیز به کار گرفت. یکی از کاربردهای رایج این نوع سازه‌ها این است که می‌توان از آن‌ها به عنوان روکش خارجی دیوارهای بیرونی مراکز خرید، به عنوان پوشش سقف و عایق‌های حرارتی (مانند ساندویچ پنل‌های هسته حرارتی PIR) و یا به عنوان روکش ضدآب استفاده نمود.

منبع: Balex

 

دفتر معماری دگرش با بکارگیری تجهیزات روز دنیا در حوزه ساختمان،ساختمان پنل و همکاری متخصصان خوش ذوق گروه معماری و اجرای ساختمان بهترین نتیجه را به کارفرمایان عزیز ارائه می‌دهد. تنها با یک تماس تلفنی می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهرمند شوید.

برای دریافت مشاوره با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید