دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

طراحی و دکوراسیون داخلی شب یلدا را در منزل می‌توان به صورت موقتی انجام داد. کلا معماری داخلی فضا دو حالت دارد: دائمی و موقتی. بخش موقتی به دلیل اینکه در مناسبت‌های مختلف قابل تغییر است و می‌توان با کمک آن تنوع و تازگی خاصی به فضای داخلی منزل داد، مناسب‌تر است. یکی از این مناسبت‌های زیبا که همه ساله در ایران جشن گرفته می‌شود، شب یلدا و دورهمی‌های خانوادگی است.

در این مقاله ابتدا به آشنایی مختصری با شب یلدا و تاریخچه آن می‌پردازیم و سپس نقش این نوع مناسبت‎ها را در طراحی و دکوراسیون داخلی منازل بررسی می‌کنیم.

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

در این مقاله موارد زیر را میخوانید :

آشنایی با شب یلدا

طراحی دکوراسیون داخلی و مناسبت‌ها

آشنایی با شب یلدا

ایران را می‌توان سرزمین مناسبت‌ها نامید. از دیرباز مردم این سرزمین به هر بهانه‌ای به جشن و پایکوبی می‌پرداختند. امروزه از میان این مناسبت‌های گوناگون، تنها تعدادی از آنها پا برجا هستند و به صورت ملی و سراسری جشن گرفته می‌شوند. از جمله این جشن ها می‌توان به شب یلدا اشاره کرد.

آخرین ساعات فصل پاییز و اولین شب زمستان را یلدا نامیده‌اند. ایرانیان باستان این شب را مصادف با تولد میترا، ایزد مهر، می‌دانند و آن را با چله نشینی و دورهمی‌های خانوادگی پاس می‌داشتند.

البته یلدا یک واژه سریانی است و قدمت آن به دوران بابلی‌ها که قبل از آریایی‌ها بودند، می‌رسد. اگر به ریشه‌یابی تاریخی علاقه داشته باشید باید گفت این شب را مصادف با تولد خورشید و خدای روشنایی می‌دانند. اما آریایی‌ها در شکوه و عظمت این بزرگداشت نقش به سزایی داشته‌اند. از تاریخ و پیشینه این واژه که بگذریم، امروزه این مناسبت زیبا بهانه‌ای برای گردهمایی در منزل بزرگان خانواده و دید و بازدید فامیل شده است.

رسوم رایج در شب یلدا

شب یلدا یا همان شب چله، از غروب آفتاب روز ۳۰ آذر ماه شروع می‌شود و تا طلوع آفتاب روز اول دی ماه ادامه دارد. این سنت کهن ایرانی در طول تاریخ دست خوش تغییراتی شده، اما کلیت خود را حفظ کرده است. این شب در اغلب خانواده‌های ایرانی شکل و شمایل یکسانی دارد که شامل موارد زیر است:

  • پختن یک شام مفصل و دسرهای خوش طعم با تزئینات یلدایی
  • میوه‌های فصل به خصوص انار که به زیبایی میوه آرایی و طعم دار می‌شوند
  • هندوانه که یکی از واجبات جشن شب یلداست
  • خوردن تنقلاتی مانند آجیل و میوه‌های خشک
  • و صد البته تفال به دیوان حافظ و حافظ خوانی

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

شب یلدا در میان اقوام مختلف ایرانی

مراسم شب یلدا در میان شهرها و اقوام ایرانی به شیوه‌های مختلفی برگزار می‌شود. مثلا در اصفهان دو شب را در سال به عنوان شب چله می‌شناسند. این دو شب را چله کوچک و چله بزرگ می‌نامند و هر دو شب را جشن می‌گیرند. میان مردم آذری زبان، رسم است که به تازه عروس‌ها در این شب تحفه‌هایی می‌دهند که خوانچه نامیده می‌شود و شامل شیرینی و میوه‌هایی مانند هندوانه و انار است.

در تهران علاوه بر میوه‌ها، آجیل شب یلدا هم پای ثابت دورهمی این جشن است. مردم کرمانشاه این شب را تا صبح بیدار هستند و به جشن و پایکوبی و شعرخوانی می‌پردازند. اهالی خراسان آیینی به نام کف زنی انجام می‌شود که این کف، از هم زدن جوشانده گیاهی به نام چوبک، با چوب‌های نازک درخت انار به دست می‌آید. در قزوین دیدار بزرگترها یکی از مراسم مهم شب یلداست. در استان مرکزی سینی‌های مسی بزرگ که حاوی انواع میوه و تنقلات است بر روی کرسی‌ها، گرما بخش دورهمی‌هاست.

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

طراحی دکوراسیون داخلی و مناسبت‌ها

جدا از اینکه انسان موجودی اجتماعی است، در جوامع شرقی به خصوص ایران اهمیت خانواده و پایبندی به آداب و رسوم به اندازه‌ایست که مشرق زمین را یک جامعه سنتی می‌دانند. یکی از نشانه‌های این یکپارچگی و وحدت در ایران، برگزاری جشن‌های ملی و خانوادگی است. این خصوصیت نه تنها در خلق و خوی ایرانیان بلکه در نوع معماری منازل هم تاثیر مستقیم داشته است.

ایجاد فضای مناسب برای برگزاری جشن‌ها و دورهمی‌ها، علاوه بر سالن‌های بزرگ اجتماعات، در منازل شخصی هم یکی از دغدغه‌های معماران و مهندسان بوده است. امروزه با کوچک‌تر شدن فضای منازل، به ناچار در مناسبت‌ها به طراحی داخلی و تزئینات روی آورده می‌شود. مثلا تغییر دکوراسیون داخلی و اضافه کردن تم‌های مناسبتی به فضا و خوراکی‌ها که به راحتی قابل تهیه، نصب و جابجایی هستند، یکی از راهکارهای مفید برای این منظور است.

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

طراحی دکوراسیون سنتی یلدا - دفتر معماری دگرش

ایده طراحی دکوراسیون داخلی شب یلدا به سبک سنتی

یکی از نمادهای دکوراسیون سنتی در شب یلدا را می‌توان کرسی دانست. فارغ از فضای داخلی و نوع دکور منزل شما، می‌توان این آیتم را به گونه‌ای زیبا استفاده کرد. می‌توانید دور تا دور کرسی را با پشتی پر کنید. از میز کرسی هم می‌توانید برای چیدن سفره یلدا استفاده کنید.

میوه آرایی با انار و هندوانه و میوه‌های دیگر می‌تواند زیبایی فضا را دو چندان کند. شمعدان‌های قدیمی و آیینه برای جلوه دادن به میز یلدا انتخاب‌های مناسبی هستند. در ضمن، دیوان حافظ را فراموش نکنید. برای غذا حتما از خوراکی‌های ایرانی استفاده کنید. غذاهای زیادی در این شب سرو می‌شود اما قورمه سبزی و کوکو سبزی در اولویت هستند.

دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا

طراحی میز شب یلدا- دفتر معماری دگرش

طراحی دکوراسیون شیب یلدا - دفتر معماری دگرش

ایده طراحی دکوراسیون داخلی شب یلدا به سبک مدرن

اگر به سبک مدرن علاقه دارید می‌توانید میز یلدا را در گوشه‌ای از پذیرایی بچینید. سعی کنید از تم رنگ هندوانه یعنی سبز و سفید و قرمز استفاده کنید. خوراکی‌هایی مانند انواع ژله و پاستیل با طرح هندوانه می‌توانند به این فضا کمک کنند.

همچنین از جا شمعی‌های با تزئین انار و میوه کاج استفاده کنید. درست است که یلدا حد فاصل پاییز و زمستان است اما سعی کنید از رنگ و لعاب پاییزی در طراحی دکوراسیون خود بهره ببرید. یکی از سرگرمی‌های خانم‌ها در منزل به ویژه در دوران کرونا، درست کردن کیک است. می‌توانید کیکی با طرح هندوانه و تزئینات انار تهیه کنید. دیوان حافظ بر روی میز یلدا فراموش نشود. یک ایده ی جذاب این است که چند شعر را انتخاب کنید و پس از چاپ با تاپرهای طرح انار یا هندوانه بر روی میز قرار دهید تا هر کس به صورت تصادفی یکی را انتخاب کند.

بد نیست به مناسبت یلدا کمی دکوراسیون منزل را عوض کنید. مثلا از کوسن‌های با طرح انار یا هندوانه استفاده کنید و یا دستمال‌هایی با طرح یلدایی روی میز قرار دهید. حلقه های تزئین شده با انارهای خشک شده و میوه کاج، یک ایده‌ی خاص برای خوشآمدگویی به مهمانان هستند.

آویز در یلدا- دفتر معماری دگرش

آویز در یلدا- دفتر معماری دگرش

دکوراسیون داخلی - دفتر معماری دگرش

 

گروه معماری دگرش با بکارگیری افراد متخصص و باتجربه، دکوراسیون داخلی به سبک شب یلدا را مطابق با متراژ و مساحت و سلیقه شما ارائه می‌دهد. کارفرمایان عزیز تنها با یک تماس تلفنی می‌توانند از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهرمند شوند.

برای دریافت مشاوره با شماره های ۰۹۱۱۱۱۵۸۴۳۴ و یا ۰۹۹۱۹۰۳۸۱۳۱ تماس بگیرید

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید