آشنایی با روف گاردن
12
دسامبر

آشنایی با روف گاردن

این مطلب به شما در آشنایی با روف گاردن و انواع روش‌های اجرای آن کمک می‌کند. همچنین با بیان کلاس‌های طراحی و اجرای این سیستم فضای سبز، در پیدا کردن درک درستی از این پدیده تقریبا مدرن کمک خواهد کرد.

آشنایی با روف گاردن

روف گاردن چیست؟

داشتن فضای سبز در منزل مزایای فراوانی دارد. اما با کمبود فضا در ساخت و ساز و حذف حیاط‌های بزرگ، دستیابی به این مهم کمی با مشکل مواجه شده است. به همین دلیل متخصصان به فکر استفاده از فضاهایی مثل پشت بام‌ها افتاده‌اند که اصطلاحا به آن روف گاردن می‌گویند.

روف گاردن (roof garden) بستری غیر از زمین برای کاشت گیاهان سبز است. این بستر مصنوعی می‌تواند روی پشت بام ساختمان، تراس، بالکن و یا پارکینگ‌ها باشد. یکی از ساد‌ترین اشکال روف گاردن که در گذشته هم اجرا می‌شد، قرار دادن گلدان‌های کوچک و بزرگ و یا ایجاد گلخانه‌های پلاستیکی جمع و جور بر روی پشت بام منازل است.

آشنایی با روش‌های اجرای فضای سبز پشت بام

امروزه نوع ساختمانی که برای اجرای روف گاردن در نظر گرفته می‌شود با نوع اجرای این فضای سبز ارتباط مستقیم دارد. همچنین نوع گیاهانی که برای اجرا استفاده می‌شود به اقلیم جغرافیایی و آب و هوایی موجود هم بستگی دارد.

با وجود هزینه‌بر بودن اجرای روف گاردن، مزایای بی‌شمار آن برای ساکنین و زیبا سازی شهر و ایجاد هوای پاک، موجب شده این تکنولوژی مورد توجه متخصصان و مهندسین باشد. برای آشنایی بیشتر روش‌های اجرای این باغ سبز پشت بامی، می توانید از مقاله « آشنایی با انواع روف گاردن » کمک بگیرید. در اینجا به صورت خلاصه با این روش ها آشنا می شویم:

  • شیوه  متمرکز  (intensive)
  • روش گسترده  (extensive)
  • اجرای ترکیبی  (synthetic)
  • روش مدولار (planter box )

آشنایی با روف گاردن

سیستم متمرکز

این سیستم که از آن با نام مقطع عمیق و باغ بام هم یاد شده، بی‌شباهت به پارک نیست. از این سیستم برای بام مکان‌های عمومی استفاده می‌شود و باید از تکنولوژی‌های سازه‌ای جدید در آنها استفاده کرد. همچنین گیاهانی که در این روش به کار می‌روند می‌توانند ریشه‌های بلندی داشته باشند و پوشش گیاهی آن بسیار متنوع است.

سیستم گسترده

بستر کاشت در این نوع سیستم کم عمق است و برای پوشش گیاهی از چند نوع گیاه محدود و با ریشه کوتاه استفاده می‌شود. به این روش بام سبز هم می‌گویند.

سیستم ترکیبی

این روش، تلفیقی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و می‌تواند ظرفیت گیاهی بالاتری نسبت به آنها داشته باشد. در طراحی روف گاردن با این روش آلاچیق‌ها و مبلمان هم مورد توجه هستند.

 سیستم اجرای مدولار

در این روش از جعبه برای کاشت گیاه و نگهداری آن استفاده می‌شود. برخلاف روش‌های قبل که بستر گیاه به صورت پیوسته اجرا می‌شد، در این روش بستر کاشت و پرورش گیاه ناپیوسته و منقطع است. از این روش بیشتر برای منازل مسکونی استفاده می‌شود.

آشنایی با روف گاردن

آشنایی با قوانین اجرای بام سبز

امروزه با افزایش جمعیت شهرها و رشد روزافزون مجمتع‌های مسکونی، مسئولین به لزوم ایجاد فضای سبز در منازل توجه بیشتری دارند. در این میان یکی از نهادهای اجرایی شهرداری است که برنامه‌های تشویقی زیادی برای جلب نظر معماران و صنعت ساخت و ساز اجرا کرده است که می‌توان به کاهش عوارض ساخت و ساز و مالیات اشاره کرد.

اجرای روف گاردن یکی از بهترین روش‌ها برای جبران کمبود فضای سبز شهری به حساب می‌آید که برای اجرای آن و جلوگیری از وارد شدن خسارات جبران ناپذیر، قوانینی وضع شده که در حال حاضر همگی جنبه‌ی تشویقی دارند. از طرفی طی یک طرح تصویب شده، در آینده‌ای نزدیک، داشتن این نوع فضای سبز برای تمام ساختمان‌ها اجباری خواهد شد و گرفتن پروانه ساخت منوط به این داشتن این سازه سبز است.

یکی از مهم‌ترین قانون، مربوط به وسعت مجاز زیربنای ساخت و ساز است. اگر در سازه یک متر مربع روف گاردن از نوع گسترده اجرا شود، یک متر مربع، و اگر یک متر مربع روف گاردن نیمه فشرده اجرا شود، دو متر مربع به مساحت مجاز برای ساخت و ساز اضافه خواهد شد. این مقدار برای اجرای هر متر مربع روف گاردن فشرده، به سه متر مربع افزایش خواهد یافت.

همچنین اگر به ازای هر واحد، سه برابر روف گاردن اجرا شود، می‌توان از فضای باز ساختمان به اندازه پنج متر کاهش داد که این به معنای ساخت واحدهای بیشتر و یا با متراژ بالاتر است .

آشنایی با روف گاردن

آشنایی با کلاس‌های طراحی روف گاردن

کلاس‌های اجرای روف گاردن به پنج دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر یک خصوصیات ویژه‌ای دارند. در اینجا با سه کلاس مهم آن آشنا می‌شویم:

کلاس A

بام باید کف‌پوش سنگ یا موزائیک داشته باشد.

پوشش گیاهی در این کلاس طبیعی و بیشتر شمشاد است.

پوشش بستر در این کلاس چمن طبیعی است.

برای اجرای روف گاردن در این کلاس ابتدا عایق‌کاری و زهکشی انجام می‌شود.

 کلاس B

کف‌پوش این کلاس ترموود است.

پوشش گیاهی آن از گیاهان طبیعی و کاج تشکیل می‌شود.

برای اجرای این کلاس از باکس ترموود و گلدان استفاده می‌شود.

نورپردازی در این روش به صورت چراغ محوطه است و مبلمان به کار رفته در آن از جنس حصیر و چرم می‌باشد. همچنین در این کلاس از سایبان و آلاچیق هم استفاده می‌گردد.

 کلاس c

در این کلاس جنس کف‌پوش بام، ترموود پلکانی است.

از گل و گیاه طبیعی برای پوشش گیاهی استفاده می‌شود.

برای اجرای روف گاردن هم با روش باکس ترموود پلکانی انجام می‌شود.

مبلمان ترموود و سایبان و آلاچیق برای طراحی در این کلاس کاربرد دارد و نورپردازی آن به روش چراغ باغی و نور مخفی انجام می‌گردد.

آشنایی با روف گاردن

مزایا و معایب اجرای روف گاردن

حال که تا حدودی به آشنایی با روف گاردن و انواع آن پرداختیم بهتر است کمی هم با مزایا و معایب آن آشنا شویم. همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع فضای سبز مبارزه با آلاینده‌ها و پاکسازی هوای اطراف است. همچنین کنترل میزان دما و رطوبت هوا و زیباسازی فضا از دیگر مزیت‌های این طرح به شمار می‌رود. با کمک استفاده از بارندگی‌های فصلی و نور مداوم خورشید می‌توان یک سبزی بی‌پایان داشت.

اما در کنار این مزیت‌ها، شاید بتوان عیب‌هایی برای روف گاردن در نظر گرفت. یکی از ایرادهایی که به اجرای روف گاردن در ساختمان‌ها وارد می‌شود، تحمیل وزن زیاد خاک، گیاهان و تجهیزات نصب شده به سقف است که در گیاهانی که ریشه عمیق دارند و مکان‌هایی که بارندگی بیشتری دارند، نگران کننده‌تر است. این عیب را می‌توان با استفاده بهینه از تجهیزات و تکنولوژی‌های ساخت و ساز و عایق‌بندی اصولی و همچنین مقاوم‌سازی بنا مرتفع کرد.

به همین دلیل برای ایجاد روف گاردن نیاز به مشاوره و تخصص را نباید نادیده گرفت. گروه مهندسی و معماری دگرش یکی از بهترین برند‌ها در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن در ایران است که می‌تواند شما را از ابتدا تا انتهای کار همراهی کند.

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی و اجرای روف گاردن از کارشناسان دفتر معماری دگرش، با شماره ذیل تماس حاصل فرمایید.

نویسنده: مهرآگین مغانی| عضو تحریریه دگرش